Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan notları Hakkında
Duyurular

Akdeniz Caddesi'nde yeni açılan Diyanet Binası'nda esnaf ve iş adamlarımızla 26 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 10:00'da tanışma - kaynaşma kahvaltısı yapılacaktır.


İstanbul Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,7712   5,7816
EURO 6,4158   6,4274
       
Namaz Vakitleri
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Anket
Tarihi Yarımada İçin Yapılan Çalışmaları Yeterli buluyormusunuz


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
İstanbul'un var olma nedeni: Tarihi Yarımada


İstanbul'un var olma nedeni olan bu yerleşim alanı, adeta kültür ve tarih hazinesidir, yarımadanın 'Tarihi' ismini almasının sebebi coğrafi ve topoğrafik konumu sebebiyle medeniyetlere beşik olmasıdır. Eskidünya'nın yarısını yöneten bu yerleşke, amiyane tabirle gırtlağa kadar tarihle yüklüdür. Tarih ve kültür birikimi, binlerce yıl boyunca insanlık tarafından yarımadaya şarj edilmiştir. Şahit olduğunuz üzere en ufak kazıda, şantiyede, kaldırım çalışmasında bile binlerce yılda şarj olan tarih toprağın üstüne adeta fışkırmaktadır. Yerin altındakilerden hariç, yerüstünde de yüzlerce binlerce yıllık eser bildiğiniz üzere tüm dünyadan beğeni kazanmış ve yarımadanın "tarihi" unvanı dünyaca kabul edilmiştir.
 
Dubai'de 40 yıllık bir caminin tarihi tur diye turistlere gezdirildiği, Avustralya'da gene tarihi tur diye anzak müzesinin gezdirildiği, Amerika Birleşik Devletleri'nde ikiz kulelerin yıkıntıları üzerine müze yapılıp molozlarının ambalajlanıp satıldığı, tarihi birikimi olmadığından turist çekmek için düzenlediği karnavallarla anılan bir çok ülkenin olduğu bir zamanda,  elimizdeki bu hazinenin kıymetini bilmeli ve herkesin bilmesi için gereken gayreti göstermeliyiz. Bu konuda projeleriyle ve tarihi yarımadaya bakış açısıyla yeni bir vizyon getiren, Sayın Topbaş ve Sayın Demir'e buradan teşekkürlerimi sunuyorum.
 
İnsanlığın kültür birikimine vesile olan birçok değerli insana ev sahipliği de yapan tarihi yarımada, edebiyata, mimariye, yönetimlere, ticarete, müzik, resim ve heykelciliğe binlerce yıl yön vermiştir. Dünya siyaseti ve kültürü için önemli bir merkez olan Tarihi Yarımada, bu önemli rolünü her daim korumuştur.
 
TAYİD olarak, birbirinden değerli, yönetici ve işadamı olan saygın üyelerimizle, değişik platformlarda, resmi olsun gayri resmi olsun; girişimlerde, aktivitelerde, başvurularda, komisyonlara katılımlarda bulunuyoruz. Aynı coğrafyada iş yaptığımız insanlarla ekonomik dayanışma ve kültür paylaşımında bulunuyoruz. Bunların yanında çeşitli sosyal projelerde yürütüyoruz. Büyük kurum ve işletmelerin herkesinde bildiği gibi 3 ana amacı vardır yani olmalıdır. 1.si katma değer oluşturma, 2.si toplumsal fayda, 3.sü kâr etmedir. Dünyada ileri gelen tüm kurumlar bu sıralamayla olduğu zaman başa güreşmektedir. Bir kuruluşun toplumsal fayda sağlaması yüksek katma değer oluşturmasına  yardımcı olduğu gibi kâr realizasyonunu da beraberinde getirir. Bu üçlü sac ayak gibidir. Üyelerimizin TAYİD çatısı altında toplanarak oluşturduğu büyük güç , üretilen katma değeri doğru oranda etkilemektedir. Üyelerimiz aynı zamanda ortak toplumsal fayda sağlayarak ayrı bir haz almaktadır.
 
Günümüzün ekonomik ve sosyal şartlarında, ekonominin çarkları olan işadamları bir araya gelmenin önemini ve anlamını idrak etmiştir. Çağımızda dayanışmanın artık mecburi olduğu ayan beyan ortadır. Kurumsallaşmanın zirveye oynadığı bu çağda bireysel girişimler prosedürlerde kaybolmakta, muhatap bulamamaktadır. Bireysel davranmayarak bir çatı altında toplanan kesim, prosedürleri daha kolay aşmakta ve amacına ulaşabilmektedir. Aynı çatı altında toplananların içinde nerede ne yapacağını ve nereye başvuracağını bilemeyenler için yol gösterici ve kolaylaştırıcı faydalar sağlamaktadır.
 
Okan BAŞUSTA
TAYİD YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

 

Okan Başusta
Okunma Sayısı: 3813


Okan Başusta Diğer Yazıları

Yazdır
Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 10
Dün: 43
Toplam: 34461